Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Adam Smith ve Görünmez El

Eyüp Genç Akademi tarafından düzenlenen İktisadi İlahiyat programı 19 Mart Cumartesi günü saat 18.30’da Kara Süleyman Tekkesi’nde gerçekleşti. Programda bu hafta Adam Smith’in teori ve görüşleri ele alındı

Programın eğitmeni Dr. Melih Oktay Adam Smith’in aslında bir teolog olduğunu ve teolojiden beslendiğini belirterek Adam Smith dönemde yaşanan olaylara, zaman mekân şartlarına, toplumsal siyasi anlayışa yer verdi. Oktay,  “O dönemde teolojik açıdan dört önemli gelişmenin yaşandığını ifade eden Benjamin Freedman’a göre bu olaylar anlaşılmadan Adam Smith anlaşılamaz. Birinci gelişme, insana bakışta kötümser bir bakıştan iyimser bir bakışa geçiş, ikincisi, insan eyleminin kaderini belirlediği görüşüne geçiş, üçüncü gelişme, eskatolojik pesimizmden eskatolojik iyimserliğe geçiş ve son gelişme de Tanrı’nın insanın mutluluğunu istediğine dair inanışa geçiştir.” dedi. Adam Smith’in Self-love olarak adlandırdığı durumun “bencillik” demek olmadığını söyleyen Oktay, J.J. Rouseau’nun “Amour-Propre” ve “Amour de soi” kavramlarına değindi. Kendini sevmenin olağan bir durum olduğunu ifade eden Oktay, asıl sorunun “sadece kendini sevmeye” dönüşeceği zaman yaşanacağını dile getirdi. Adam Smith’in eserlerinde yer alan “Görünmez El” ifadesinden sadece üç kere bahsetmiş olduğuna değinen Oktay, bu kavramın modern iktisatçılar için bu kadar önemli olmasının nedenini metafizik açlığı doldurmak istemeleri olarak açıkladı. Oktay, “Adam Smith’in bahsettiği “görünmez el” bizce Allah’tır. Devletin yapması gereken şey sadece güven ve adaleti sağlamaktır. Batı’nın ihtiyacı olan şey ise Heidegger’in dediği gibi “Tanrı”dır.” dedi. Korku ve hüzün üzerinden insanların sindirilmeye çalışıldığını söyleyen Melih Oktay, bir zamanlar “Enflasyon Canavarı” ile insanların korkutulduğunu bunun ise cin kurgulamasından ileri gelmediğini dile getirdi.

 

İktisadi İlahiyatın bir sonraki haftasında “Para, Faiz ve İktisadi Hayata Yeni Öneriler” semineri günümüz iktisadi hayatın tehdit ve çıkmazlarını tüm yönleriyle ele almak üzere Melih Oktay, Yunus Ekşi, Ali Rıza Demircan’ın sunumu ile 26 Mart Cumartesi saat 19.00’da Kara Süleyman Tekkesi’nde gerçekleştirilecektir.