Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Doğu Ve Batı Geleneğinde Siyaset Ve Medeniyet

Eyüp Genç Akademi’nin düzenlediği Şehir ve Medeniyet Okulu’nun seminerleri “Doğu ve Batı Geleneğinde Siyaset ve Medeniyet” konusuyla 29 Mayıs Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Tahsin Görgün ile devam ediyor.

   İnsanın özüyle medeniyetin özünün ortak olduğunu dile getiren Tahsin Görgün insanların ve medeniyetlerin birbirini hem ayrıştıran hem birleştiren yanlarını ele aldı. İslam medeniyeti içerisinde çeşitli perspektiflerden, çeşitli hareket noktalarından ortaya konulan yaklaşımların, teorilerin, teorik yaklaşımların hemen hemen benzer olduklarını dile getirdi. İslam medeniyetindeki eserlerden örnekler vererek batı medeniyetiyle kıyasladı.

   İnsanın yaratılma amaçlarını yeryüzünü imar etmek, Allah’a ibadet ve yeryüzünde halife olması olarak vurgulayan Görgün, siyaset ve medeniyetin ilim ve bilgiyle beslendiğini bu çerçevede ilim ve bilginin neler olduğunu ifade ederek, bilgiye nasıl yaklaşılması gerektiğini, hangi ilimlerin ortaya çıktığını ayrıntılı olarak anlattı. Doğu ve Batı Geleneğinde Siyaset ve Medeniyet seminerleri Eyüp Belediyesi Başkanlık Binası’nda her Çarşamba saat 19.00’da başlayacak ve 5 hafta boyunca devam edecektir.