Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Dr. Savaş Barkçin, Şehir Planlama ve Kentsel Tasarım Atölyesi Öğrencileriyle Buluştu

Eyüp Genç Akademi’nin düzenlediği Şehir ve Medeniyet Okulu kapsamında 11.12.2016 Pazar Günü, Dr. Savaş Barkçin’in yönetiminde “Geleneğin Yeniden Yorumlanması” temalı atölye çalışması düzenlendi.

    Eyüp Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Turan Koçer’in de katıldığı etkinlikte Dr. Barkçin, medeniyetimizi oluşturan değerlerin hangi ilkeler ve temeller üzerinden inşa edildiğini kısaca belirten bir sunumun ardından, bugün bu ilkelerden hareketle ne tür tasarımların yapılabileceğine dair katılımcı arkadaşlardan projeler istedi. Projeleri bu topraklarda bizden önce yaşamış insanların, insana ve canlılara dair bir problemi zarafet ve asaletle nasıl çözdüğünün maddi temsilleri olarak kuş evleri ve sadaka taşlarından hareketle ortaya koymalarını isteyen Barkçin, daha sonra çalışma yöntemi üzerinde kısaca durarak konuşmasını bitirdi.

   Konuşmanın ardından katılımcı arkadaşlar kendi aralarında guruplara ayrılarak atölye çalışmasına başladılar. Bir buçuk saat süren çalışmaların ardından her grup hazırladığı projeyi şeklinin ne ifade ettiğini, ne amaçla yapıldığını, nereye yapılacağını, kullanırken hangi hususlar dikkate alındığını belirterek sunumlarını gerçekleştirdi. Projeleri değerlendiren Dr. Barkçin, katılımcıları kısa bir sürede ortaya koydukları başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.