Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Eyüp Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu devam ediyor.

'Şehir planlama, kentsel tasarım, yerel yönetim ve şehrin geleceği' olmak üzere 4 ihtisas atölyesinden oluşan Şehir ve Medeniyet Okulu kayıtlı öğrencileri seminerlere katılım gösteren üyeleri ile Şubat ayının ilk haftasıyla birlikte ikinci dönemine başlıyor.

  Kasım 2016 itibariyle başlayıp gerek atölyelerdeki okumalar, toplantılar, eğitim ve diğer proje geliştirmeleri ile süregiden Şehir ve Medeniyet Okulu atölyelerin yanında genel katılıma açık seminerlerin de tertip edilmesi usulüyle hayata geçmişti. Her biri uzman akademisyenlerce izlenen ve modere edilen Şehir ve Medeniyet Okulu'nun atölyeleri belirlenen bir müfredat ve okuma prensibi ile başlamışken her hafta gerçekleşen seminerler ile ortak bir medeniyet fikrinin gelişmesi ve bunun üzerine istişarelerin yapılması amaçlanıyor.

  Özellikle yerel idarelerde yetkin insan kaynağı ve düşüncesinin oluşmasının amaçlandığı Şehir ve Medeniyet Okulu’nda atölyelerde bulunan öğrenciler 2016 yılında kayıt yaptırarak düzenli bir şekilde atölye etkinliklerine katılım göstermişken seminer programları halkın da katılımına açılıyor. Birbirini destekleyen 4 atölye programına ek olarak düzenlenen seminerlerin ilk serisi 2016 Kasım’ı ve 2017 Mart ayları arasında ‘Şehir, Siyaset ve Medeniyet’ temasında gerçekleşmişken bu seminerlere belirli zaman aralıklarında ilk olarak Başbakanlık Baş Danışmanlarından ve Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Savaş Barkçin, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tahsin Görgün katılım göstererek sunumlarını gerçekleştirdiler. Mayıs ayına kadar sürecek olan Şehir ve Medeniyet Okulu, akademik okumalar, proje geliştirmeleri, uygulama ve raporlama çalışmalarının yanında katılımcılarına sosyal ve kültürel aktivitelere katılma imkanı da sunuyor.

  'Doğu-Batı Geleneğinde Siyaset ve Medeniyet' başlıklı sunumu ile 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tahsin Görgün 8 Şubat itibariyle seminerlerine kaldığı yerden devam edecek ve 3 haftalık sunumunu Şubat ayı içerisinde tamamlayacak. Seminerlerin yanında atölye toplantıları da verilen aranın ardından 13 Şubat Pazartesi günü itibariyle başlayacak.