Eyüp Belediyesi Genç Akademi

İSLAM GELENEĞİNDE SANAT VE ESTETİK KONUŞMALARI

Savaş Barkçin İle İslam Geleneğinde Sanat ve Estetik

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu’nun atölye öğrencileri için tasarlanan ve tüm katılımcıların birlikte bulunduğu seminerler dizisi Başbakanlık Danışmanı ve Şehir Üniversitesi öğretim görevlisi Dr.Savaş Barkçİn tarafından Eyüp Belediyesi İlçe Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

 

Savaş Barkçİn, 4 hafta boyunca işleyeceği İslam Geleneğinde Sanat ve Estetik başlığına giriş mahiyetinde yaptığı sunumunda öncelikle Batı’da söz konusu hegamonik üstünlüğün dayandığı bilgi yönetiminden bahsederken sunumunun geri kalanı öğrencilerin de aktif katılımı ile sıcak bir ortamda gerçekleşti. Barkçİn, özellikle Batı’daki Osmanlı etkisinin göründüğü mimarı, gündelik hayat ve sanatta çeşitli örneklendirmeler ile atıfta bulunarak İslam geleneğinin henüz hak ettiği kadar anlaşılmadığı ve ona sahip çıkılmadığını ifade etti.

 

Savaş Barkçİn tarafından 4 hafta boyunca gerçekleşecek seminer dizisinin ilk haftasında İslam Geleneğinde Sanat ve Estetik temasına giriş yapıldı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da teşrif ederek selamlama konuşmasını gerçekleştirdiği seminere Eyüp Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Turan Koçer, BİRSAM Genel Koordinatörü Ali İhsan Kahraman ve Eyüp Belediyesi’nde çalışanlar da katıldı. Seminer 60 kişiden oluşan atölye üyeleri ve Şehir ve Medeniyet Okulu’nun seminer katılımcılarına açık bir şekilde gerçekleştiriliyorken müteakip haftalarda aynı şekilde katılımın sağlanması ve şehir üzerine gerçekleşecek farklı konuşmalarla sürmesi planlanıyor.