Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Kentsel Tasarım Öğrencileri Sahada

Eyüp Belediyesi Genç Akademi’nin düzenlediği Şehir Ve Medeniyet Okulu’nun Kentsel Tasarım atölye öğrencileri 04.03.2017 Cumartesi günü Eyüp Genç Akademi merkez yerleşkesinde düzenlenen kahvaltı programının ardından Eyüp’te ki tarihi alanları incelemek üzere sahada araştırma yaptı.

Şehir, şehircilik ve şehirlilik üzerine atölye ve seminer programlarının organize edildiği  Şehir ve Medeniyet Okulu, ‘şehir planlama, kentsel tasarım, yerel yönetim ve şehrin geleceği’ olmak üzere toplamda 4 atölye programından oluşuyor. Atölyelerde akademik okumaların yanı sıra proje geliştirmeleri, uygulama ve raporlama çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla öğrencilerle saha araştırmaları yapıldı.

Yrd. Doç. Dr. Onur Şimşek’in moderatörlüğünde düzenlenen kentsel tasarım atölyesi, bu hafta Eyüp Sultan Tarihi Merkez-Yönetim Merkezi (ESTAM) Birim Sorumlusu Yüksek Mimar Ayşe Zengin’in katılımıyla gerçekleşti. ESTAM projeleri hakkında sunum yapan Zengin, öğrencilerle beraber proje sahalarını yerinde inceleyerek, Eyüp’te bulunan Cafer Paşa Medresesi, Kaptan Paşa Camii, Eyüp Karakolu, Sokullu Medresesi,  Zal Mahmud Paşa camii ve Cülus yolu gibi birçok tarihi alan ve uygulamalar hakkında bilgi verdi.