Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Medeniyet Mimarları Programının İlk Dersi Gerçekleşti

Eyüp Genç Akademi tarafından düzenlenen Medeniyet Mimarları programı 11 Şubat Perşembe günü saat 18.30’da Kara Süleyman Tekkesi’nde gerçekleşti.

Öncelikle internet üzerinden başvuru yapıp mülakat sürecinden geçerek belirlenen katılımcılar 12 hafta boyunca belirlenen müfredat çerçevesinde derslere katılım gösterecekler.

Program Genç Akademi koordinatörü Yunus Emre Deli’nin konuşması ile başladı. Dersin işlenişi hakkında bilgi veren Deli, 12 hafta boyunca sürecek olan program ile eş zamanlı yürütülecek sosyal ve kültürel etkinliklerden bahsetti. Yoğun bir katılımın olduğu programın eğitmeni Yrd. Doç. Dr. Mustakim Arıcı’nın kendini tanıtmasıyla devam etti.

 

Programın eğitmeni Yrd. Doç. Dr. Mustakim Arıcı programda ele alınacak konu başlıklarını, yardımcı kaynakları, okunacak makale ve kitapları tanıttı. Programın sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Arıcı, felsefeden ve hikmetten bahsederek felsefe algısının temeline değindi. Programın ilk dersi olmasından dolayı sonraki haftalarda işlenecek konulara temas eden Arıcı katılımcılardan yöneltilen soruları cevaplarken derslerin çeşitli okuma ve interaktif etkinlikler ile süreceğini dile getirdi. Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun “Felsefenin bilimle birleşmesinin üstünde bir yerde hikmet vardır.”  sözüne atıf yapan Arıcı, her medeniyetin felsefe ve bilim üretme tarzının farklı olduğunu söyleyerek dersi sonlandırdı.

 

Gelecek hafta bilim tarihine giriş yapılacak olan derste Ahmet Davutoğlu’nun “İslam Düşünce Geleneğinin Temelleri, Oluşum Süreci ve Yeniden Yorumlanması” makalesi ele alınacak.