Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Milletvekili Hulusi Şentürk Genç Akademi’de Konuştu

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu “Şehir, Kültür ve Estetik” Seminerlerinin ilki AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk’ ün katılımıyla 03.03.2017 Cuma günü Eyüp Belediyesi İlçe Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

 Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da teşrif ederek selamlama konuşmasını gerçekleştirdiği seminerde, Hulusi Şentürk, kentleşme ve kentlileşme sorunlarına değindi. Tüm sosyolojik tanımlara bakıldığında kırsal yaşama göre insanların birbirlerine daha saygılı ilişki içerisinde, nezih, estetik duygulara sahip, anlayışlı, birbirlerinin fikirlerine daha tahammülkâr olduğu yerlerdir diyerek kenti tanımlarken kentin en büyük probleminin sahipsizlik olduğunu dile getirdi. Kenti sahiplenme için önce insanın açlıktan kurtulma, güvenlik, yaşam standartlarının istikrarı, saygı ve statü ihtiyaçlarına öncelik verdiğini savundu.

Şentürk, nazik, konuştuğunu bilen, sabreden, kişilerin farklı fikirlerini reddedip kendisini reddetmeyen, yüzü tebessüm eden kişidir diye tanımladığı kentli kavramında ise, mekânın insanları kentli gibi davranmaya sevk etmesi gerektiğini, insanın mekânı sahiplenmesi için de kendi geleceği ile mekânın geleceği arasında bir bağ kurması gerektiğini dile getirdi.

 Kentleşmenin ise; toplumsal dokuda kente özgü değerlerin hâkim olmaya başlaması olduğunu ifade ederek, kentleşme uğruna kentlerin katledildiğinden, insanların mekânları şekillendirmesi gerekirken mekânların insanları şekillendirerek, yanlış mekânlardan yanlış bir nesil yetiştiğinden yakındı. Mekânlar medeniyetin katledildiği değil ihya edildiği yerlere dönüşmeli, şehirler medeniyetin yansımasıdır diyerek sözlerini tamamlayan Şentürk, katılımcıların sorularını cevapladı.

Her hafta farklı konu ve konuşmacıların katılacağı "Şehir Kültür ve Estetik" seminerleri TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Gümüşhane Mİlletvekili Cihan Pektaş'ın katılımıyla devam edecek.