Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu Şehir ve Medeniyet Okulu Öğrencileri İle Buluştu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından gerçekleştirilen Şehir ve Medeniyet Okulu'na konuk oldu ve Türkiye'nin yeni şehircilik vizyonunu anlattı.
Eyüp Belediyesi ilçe meclis salonunda gerçekleşen seminerde Tuzcuoğlu Türkiye’nin yeni şehircilik vizyonu ile birlikte bakanlığın Şehir 2023 programı hakkında önemli paylaşımlarda bulundu. Aynı zamanda Şehircilik Şurası’nın yönlendirme kurulu başkanlığını üstlenen Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu öncelikle şehrin kültürüm ve geleneğimizdeki yerini ayrıntıları ile ortaya koymuşken Batı ve Doğu şehirleri arasındaki temel farklılıkları dile getirdi.
 
Tuzcuoğlu, Şehircilik Şurası’nın, temel çalışma stratejilerinden de bahsederek şura bünyesindeki araştırma komisyonlarının işlevlerini ve nihayetinde ortaya çıkacak olan verilerden bahsetti. Gerek mevzuat düzenlemelerinde gerekse tavsiye kararların alınmasında Şehircilik Şurası’nın önemli bir rol oynayacağı, şehirlerimizin kimlikli, çevreci, düzenli ve yaşanabilir bir hale gelmesinde dikkate değer raporların yazılacağını belirten Refik Tuzcuoğlu sunumunun ardından Şehir ve Medeniyet Okulu öğrencilerinin sorularını cevapladı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Eyüp Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Murat Yıldırım ve Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi Genel Koordinatörü Ali İhsan Kahraman’ın da katılım gösterdiği seminerin kapanışında Başkan Remzi Aydın Refik Tuzcuoğlu’na plaket takdim etti.
 
 
Şehir, Kültür ve Estetik Seminerlerinde 8. Haftanın Finali
 

Refik Tuzcuoğlu’nun katılım gösterdiği Şehir, Kültür ve Estetik seminerleri dizisi, Şehir ve Medeniyet Okulu bünyesinde gerçekleştirilen bir program olarak 8. Haftanın sonunda Türkiye’nin yeni şehircilik vizyonunun konuşulmasıyla sona erdi ve 8 hafta boyunca hatılım gösteren öğrencilere katılım sertifikaları verildi. 3 Mart 2017 tarihinde İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk’ün Kentleşme ve Kentlileşme Sorunları başlığı ile gerçekleşmişken müteakip haftalarda Eyüp Belediyesi Başkan Yard. Ahmet Turan Koçer; Eyüp'te Tarihi Dönüşüm, Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli; Şehir, Mahalle ve Turgut Cansever, İBB Kültürel Miras Koruma Müdürü İhsan İlze;  İstanbul'un Kültürel Mirası ve Eyüp, Prof. Dr. Suraiya Faroqhi;  Osmanlı Şehri, Doç. Dr. Mehmet Ali Yüzer; Şehircilikle Kantitatif Yöntemler, Dr. Ayşe Taşkent; İslam Düşüncesinde Estetik konul başlıkları ile sunumlarını gerçekleştirdiler. 8.hafta olarak planlanan 21 Nisan Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yard. Refik Tuzcuoğlu’nun gerçekleştireceği Türkiye'nin Yeni Şehircilik Vizyonu başlıklı sunumu ile sonlandı.