Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Prof. Dr. Adem Esen İle Genç Akademi’de Yerel Yönetimler Üzerine

Eyüp Genç Akademi bünyesinde araştırmalarını gerçekleştiren yerel yönetimler üzerine kurulan araştırma masası 8 Ocak Cuma günü Kara Süleyman Tekkesi’nde Prof. Dr. Adem Esen ile istişare toplantısını gerçekleştirdi

Konya Selçuklu Belediyesi’nde uzun süre belediye başkanlığı yapmış olan Adem Esen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Kurucu Rektörlük yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik alanda çalışmalarını sürdürüyor. Esen, Yerel Yönetimler araştırma masasının konuğu olduğu toplantıda yerel yönetimlerin teori ve pratiğini Genç Akademi üyeleri ile masaya yatırdı.

 

“Yerel Yönetimlerde Teoriden Pratiğe Geçmenin Vakti Geldi”

 

Eyüp Sultan özelinde çalışmaların önemine dikkat çeken Adem Esen, özellikle Eyüplü meşhur şahsiyetlerden yola çıkılarak yerel anlamda bu tür etkinliklere referans sağlanabileceğini ifade etti. Yerel gelişmelerin yaş ve kategori belirlemesi yapmaksızın sağlanamayacağını dile getiren Esen  genç, çocuk, yaşlı ve kadınlara yönelik çalışmalara büyük anlamda ihtiyaç duyulduğunu, analiz ve yapılan değerlendirmelerden sonra saha çalışmalarının da buna göre belirlenmesinin kamu yararı açısından daha kayda değer olduğunu ifade etti.

 

Şehirlerin sosyal dokuları ile ilgili çalışmaların yetersizliğine de vurgu yapan Adem Esen, yerel yönetim odaklı çalışmalarda artık teoriden pratiğe geçmenin vaktinin geldiğini, bunda genç ve araştırmacıların büyük bir öneminin olduğunu dile getirdi. Kendi belediye başkanlığı dönemi tecrübesi ve akademik çatıda verdiği derslerden örnekler göstererek makul bir yerel yönetim araştırma masasına tavsiyelerde de bulunan Adem Esen konuya ilişkin olarak büyük bir çalışma alanının bulunduğunu, ancak, yeteri kadar önem verilemediğini belirtti.

 

Eyüp Genç Akademi yerel yönetimler araştırma masasının üyelerinden Sena Polat, Fatih Karaçelik, Ahmet Akdağ, Muhammet Taha Yıldırım ve Ferdi Duman’ın bulunduğu toplantıda ileriye yönelik perspektif çizildi. Bu toplantılar serisinin araştırma masası tarafından düzenli aralıklar ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.