Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Prof. Dr. Ramazan Şeşen Ortaçağ Tıbbi Gelişmeleri Anlatacak

Prof. Dr. Ramazan Şeşen ile Baş Başa Eyüp Genç Akademi’de düzenlenen Medeniyet Mimarları programının gerçekleşen ilk dersinden sonra 18 Şubat Perşembe günü ikinci dersten hemen önce saat 16.00’da Kara Süleyman Tekkesi’nde Prof. Dr. Ramazan Şeşen Medeniyet Mimarları dersinin öğrencileri ile bir araya geliyor.

 

Ortaçağ İslam Tarihi uzmanı olan Prof. Dr. Ramazan Şeşen Medeniyet Mimarları programı kapsamında öğrenciler ile Selahattin Eyyubi dönemi tıbbi gelişmeleri üzerinde istişarede bulunacak. İstişare toplantısı Medeniyet Mimarları programının eğitmeni Doç. Dr. Müstakim Arıcı eşliğinde ders öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşecek. Özellikle bilim tarihi üzerine ortaçağ gelişmelerinin ele alınacağı Medeniyet Mimarları programında ders dışında destek mahiyette gerçekleştirilecek olan etkinliklerin gelecek haftalarda tasarlanması planlanıyor.

 

Prof. Dr. Ramazan Şeşen Kimdir?

12 Ekim 1937 tarihinde Denizli/Tavas’ta doğdu. 1965 yılında İstanbul Üniv. Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. 1969'da doktor, 1978'de doçent oldu.

1982'de İslâm Tarih, Sanat ve Kültürü Araştırma Merkezi Yazmalar Seksiyonu Başkanı, 1989'da Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi (profesör) olarak görev yaptı. Türkçe, Arapça, Fransızca, İngilizce bilimsel dergilerde yayımlanmış 50’den fazla makalesi, İslam Ansiklopedisi'nde maddeleri vardır.

Eyyubi tarihçiliğinin duayenidir. Mimar Sinan Üniversitesi'nden emeklidir. Ülkemizde Selahaddin Eyyubi konusunda en uzman kişi konumundaki yazar, son zamanlarda çalışma alanını Eyyubi tarihinden Osmanlı yazmalarını incelemeye kaydırmıştır.

 

Eserleri

Selahaddin Eyyubi Ve Devri, İRCİCA Yay. 

Müslümanlarda Tarih-Coğrafya Yazıcılığı: Başlangıçtan XIX. Yüzyılın Sonuna Kadar, İRCİCA Yay.

İslam Coğrafyacılarına Göre Türkler Ve Türk Ülkeleri, İRCİCA Yay

İbn Fazlan Seyahatnamesi Çevirisi, Bedir Yay.

El-Cahız Ve Türklerin Faziletleri = El-Cahiz Ve Fezail El-Etrak, İRCİCA Yay

Harran Tarihi, Türkiye Diyanet Vakfı

Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi, İRCİCA Yay

Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi, İRCİCA Yay

Osmanlı Tabii Ve Tatbiki Bilimler Literatürü Tarihi, İRCİCA Yay

Türkiye Kütüphaneleri İslami Tıp Yazmaları Kataloğu, İRCİCA Yay

Salahaddin’den Baybars’a Eyyubiler-Memlükler