Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Prof.Dr. Suraiya Faroqhi Şehir ve Medeniyet Okulu’na Geliyor!

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu’nun seminer dizilerinden ‘’Şehir, Kültür ve Estetik’’ konuşmaları dizisinin 5 haftası konuğu Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi ve uzman tarih profesörü Sureiya Faroqhi oluyor.

Osmanlı tarihinde başvurulan en önemli kaynak isimlerden olan Suraiya Faroqhi gerçekleştirdiği çalışmalar ve bilim dünyasındaki katkılarından dolayı büyük bir teveccüh ile zengin birikimini yeni kuşaklarla durmaksızın paylaşmayı sürdürüyor. Genç Akademi öğrencilerinin ilgi ile takip edecekleri ‘’Osmanlı Şehri’’ konulu sunum 31 Mart 2017 tarihinde Eyüp Belediyesi başkanlık binasında, ilçe meclis salonunda gerçekleşecek.

 

‘’Şehir, Kültür ve Estetik’’ seminer dizisi kapsamında ilk hafta İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, ikinci hafta Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, üçüncü hafta Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğretim görevlisi Doç.Dr. Halil İbrahim Düzenli, dördüncü hafta ise İBB Kültürel Miras Koruma Müdürü İhsan İlze misafir olmuş, şehir ve şehirlilik üzerine sunumlarını gerçekleştirmişlerdi.

 

Prof. Dr. Suraiya Faroqhi Kimdir?

 

Suraiya Faroqhi (Süreyya Faruki), 1941 yılında Berlin'de doğdu. Alman bir anne ve Hint Müslümanı bir hekim babanın çocuğu olarak 1941'de Almanya'nın Berlin şehrinde doğdu. Hamburg Üniversitesi'nde okurken öğrenci değişim programı çerçevesinde İstanbul Üniversitesi'ne devam etti.

 

1962 yılında İstanbul'a gelen Süreyya Faruki, burada Ömer Lütfi Barkan'ın öğrencisi oldu, yüksek lisans tezini Hamburg'da tamamladı. 1968-1970 yılları arasında Bloomington Üniversitesi'nde İngilizce dil eğitimi alanında eğitim aldı. Tez çalışmasını tamamladıktan sonra 1971 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı.


İktisadi ve sosyal tarih üzerine çalışan Faroqhi, 1980 yılında biri Almanya'da, diğeri Türkiye'de olmak üzere iki doçentlik tezi hazırladı. 1986 yılında profesör oldu. 1987 yılında emekli olan Süreyya Faruki, Münih Ludwig Maximillan Üniveritesi'ne gitti. Buradan da 2005 yılında emekli olan Faroqhi, bu tarihten beri İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders vermektedir.


Türkçe Kitapları

2010 Osmanlı İmparatorluğu ve Etrafındaki Dünya
2009 Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir?
2009 Orta Halli Osmanlılar
2008 Hacılar ve Sultanlar 1517-1638
2006 Osmanlı Şehirleri ve Kırsal Hayatı
2004 Anadolu'da Bektaşilik
2003 Osmanlı Dünyasında Üretmek, Pazarlamak, Yaşamak (çeviri) 
1997 Osmanlı Kültürü ve Gündelik Yaşam: Ortaçağdan Yirminci Yüzyıla (çeviri)
Osmanlı' da Kentler ve Kentliler