Eyüp Belediyesi Genç Akademi

‘Şehir Kültür ve Estetik’ Seminerleri Başlıyor

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu seminer dizilerinden ‘’Şehir, Kültür ve Estetik” semineri, İstanbul’un kalbi Eyüp Sultan’da başlıyor.

   Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından kurulan Şehir ve Medeniyet Okulu; şehircilik geleneğimizin, ihya edilmesi, modern bir şekilde yorumlanması amacıyla faaliyetlerine bu yıl itibariyle başladı. Mimariden, kentsel tasarıma; planlamadan, çevreye medeniyetimizin yüksek estetik standartlarını yeniden açığa çıkarmak ve yerel yönetimlerimize entelektüel katkı sunmak amacıyla başlatılan seminer programları devam ediyor.

 

 Okul sezon finalini  ‘Şehir, Kültür ve Estetik’ konulu seminer programıyla yapıyor. Program 3 Mart 2017 tarihinden itibaren başlayacak. Her Cuma 19:00 – 20:30 arasında düzenlenecek ve 8 hafta sürecek. Akademiden siyasete, kültür sanat insanlarından, entelektüellere geniş bir yelpazede konuşmacının katılacağı ‘Şehir, Kültür ve Estetik’ seminerlerine sehirvemedeniyetokulu.org sayfasından ön başvuru yapılabiliyor.

 

 Şehir, şehircilik ve şehirlilik üzerine atölye ve seminer programlarının organize edildiği  Şehir ve Medeniyet Okulu, ‘şehir planlama, kentsel tasarım, yerel yönetim ve şehrin geleceği’ olmak üzere toplamda 4 atölye programından oluşuyor. Seminerlerde şehir üzerine multidisipliner okumalar gerçekleştiriliyor. Özellikle yerel idarelerde nitelikli insan kaynaklarının yetiştirilmesine katkı sunmak için faaliyet gösteren Şehir ve Medeniyet Okulu’nda  seminer programları halkın katılımına da açılıyor. Mayıs ayına kadar sürecek olan akademik okumalar, proje geliştirmeleri, uygulama ve raporlama çalışmalarının yanında katılımcılara sosyal ve kültürel aktivitelere katılma imkânı da sunuyor.

 

8 hafta boyunca sürecek olan "Şehir, Kültür ve Estetik" seminerlerinin konuşmacıları:

 

Hulusi Şentürk - İstanbul Milletvekili ve AK Parti Yerel Yönetimler Komisyonun Başkan Yardımcısı

Ahmet Turan Koçer - Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı

Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli - Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

İhsan İlze - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras Koruma Müdürü

Prof. Dr. Suraiya Faroqhi - Bilgi Üniversitesi 

Doç. Dr. Mehmet Ali Yüzer - İstanbul Teknik Üniversitesi

Refik Tuzcuoğlu - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Şehircilik Şurası Yönlendirme Kurulu Başkanı

Dr. Ayşe Taşkent - Marmara Üniversitesi

Cihan Pektaş -  TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve Gümüşhane Milletvekili

Açılışı ve lansmanı AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya tarafından gerçekleştirilen Şehir ve Medeniyet Okulu, müteakip süreçte çeşitli geziler, akademik oturumlar, çözüm odaklı tasarımlar ve uygulamalar ile devam edecek. Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM tarafından geliştirilen ve Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından hayata geçirilen Şehir ve Medeniyet Okulu önceden belirlenen müfredat ve etkinlik takvimi ile toplamda 1 yıllık süre içerisinde tamamlanacak.

 

Başvuru formu için tıklayın.