Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Şehir, Kültür ve Estetik Seminerlerinde Son Hafta Heyecanı

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu’nun 8 hafta boyunca süren Şehir, Kültür ve Estetik Seminerleri planlandığı üzere 8.hafta sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Refik Tuzcuoğlu’nun Türkiye’nin Yeni Şehircilik Vizyonu sunumu ile noktalanıyor.

 

Aynı zamanda Şehircilik Şurası’nın Yönlendirme Kurulu Başkanı olan Refik Tuzcuoğlu, başta Türkiye’nin uzun vadeli yerel yönetimler stratejilerini anlatacak olmakla birlikte şehircilik politikalarında gerçekleşen büyük dönüşümü Şehir ve Medeniyet Okulu’nun öğrencileri ile paylaşacak.

 

 

 

 

Katılımcılara Sertifikaları Verilecek

 

Şehir ve Medeniyet Okulu çerçevesinde gerçekleştirilen Şehir, Kültür ve Estetik seminerleri 3 Mart 2017 tarihinde İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk’ün Kentleşme ve Kentlileşme Sorunları başlığı ile gerçekleşmişken müteakip haftalarda Eyüp Belediyesi Başkan Yard. Ahmet Turan Koçer; Eyüp'te Tarihi Dönüşüm, Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli; Şehir, Mahalle ve Turgut Cansever, İBB Kültürel Miras Koruma Müdürü İhsan İlze;  İstanbul'un Kültürel Mirası ve Eyüp, Prof. Dr. Suraiya Faroqhi;  Osmanlı Şehri, Doç. Dr. Mehmet Ali Yüzer; Şehircilikle Kantitatif Yöntemler, Dr. Ayşe Taşkent; İslam Düşüncesinde Estetik konul başlıkları ile sunumlarını gerçekleştirdiler. 8.hafta olarak planlanan 21 Ocak Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yard. Refik Tuzcuoğlu’nun gerçekleştireceği Türkiye'nin Yeni Şehircilik Vizyonu başlıklı sunumu ile sonlanmış olacak. Seminerlerin sonlanması ile aynı gün katılımcılara programa katılımlarını belgeleyen sertifikaları verilecektir.

 

Refik Tuzcuoğlu Kimdir?

 

1967 yılında Konya’da doğdu. Konya İmam Hatip Lisesi’ni tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim hayatını sürdürdü. Üniversiteye başladığı yıl, aktif olarak gazeteci-yazarlık hayatı da başlamış oldu. Ağırlıklı olarak iç politika konularında araştırmalar yaptı. Makale ve gündemle ilgili yazıları muhtelif basın organlarında yayınlandı.  Basın alanında yürüttüğü faaliyetlerin ardından aile şirketlerini yönetmek maksadıyla memleketi Konya’ya döndü. Konya’da da ticaret, STK’larda eğitim ve kültür-sanat hizmetleri gibi alanlarda çalışmalarını sürdürdü. Konya Sanayi Odası’nda danışmanlık yaptı. Genel yayın yönetmeni olarak Lonca Dergisi’ni yayın hayatına kazandırdı.

 

“Erdemliler Hareketi”ne Konya’dan destek veren kadroların içinde yer alarak AK Parti’nin Konya’da kuruluş sürecine katkılarda bulundu. 2004-2009 döneminde Meram Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 2009 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde başkan danışmanı, genel koordinatörlük ve KASKİ Yönetim Kurulu Üyelik görevlerini birlikte üstlendi. Refik Tuzcuoğlu’nun zaman zaman yazdığı yazılar ulusal gazetelerde yayınlanmaktadır. Bunun yanısıra; Medeniyet Perspektifimizde Şehir ve İnsan, Dünya ve Türkiye Nereye? Gençlik Ne Yapmalı? gibi konularda, konferans ve seminerler vermiş/vermeye devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.