Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Şehir ve Medeniyet Okulu'na

Eyüp belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu'nun lansman ve açılış konferansı 31 Aralık Cumartesi Günü Eyüp'te bulunan Bahariye Mevlevihanesi'nde gerçekleşti.
   İstanbul Milletvekili ve AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı Erol  Kaya'nın konuşmacı olarak kürsüye çıktığı programa, Eyüp  Belediye Başkanı Remzi Aydın, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Şehir ve  Medeniyet  Okulu öğrencileri ve birçok  davetli katıldı. Açılışta ilk olarak AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç söz alırken ardından söz alan Başkan Remzi Aydın yaptığı konuşmada Eyüplü olmanın avantajları ve insana kattığı değeri anlattı. 
 
  Ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, "Şehir, Şehirleşme, ve Şehirlileşme " konulu sunumunu gerçekleştirdi." Şehir nedir, şehirli kimdir?" Sorularına cevap arayan Kaya, tarihine, geleceğine, örfüne sahip çıkan insanın şehirli olduğunu ifade etti. Kaya, Şehirin mimarisiyle,  kültürüyle bir bütün  olması gerektiğini dile getirirken diğer yandan bu bütünlüğün insanın  inşasından başladığını vurguladı. 
Şehirlerin temel sorunlarına da değinen Erol Kaya, şehirleşme hususunda âlem tasavvuruna değinerek doğu ve batı medeniyetleri arasındaki farkı örneklerle açıkladı. Küreselleşmenin sonucu olarak şehirlerin , malzemenin ve insanın tek tipleştiği günümüzde yapılan binaların geçmişin izini, kültürünü ve sanatsal bir değer taşımadığını, zenginleşen ve eğitimi artan insanların değerlerden uzaklaştığını ifade etti. Çözüm olarak kültürümüzden iz taşıyan şehirler inşa etmek için mekândan ziyade insan üzerine yoğunlaşmak gerektiğini  dile getirdi.
 
   Şehir ve Medeniyet Okulu'nun öğrencilerinin yanında çok sayıda ilgilinin katıldığı programda İstanbul Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya sunumundan sonra katılımcılardan yöneltilen soruları cevapladı. Belediye Başkanı Remzi Aydın katılımlarından dolayı Erol Kaya'ya sunum sonrası hediye plaket takdim etmişken Erol Kaya da Şehir ve Medeniyet Okulu'nun stratejik tasarım ve geliştirmesini gerçekleştiren BİRSAM - Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi'ne ve böyle bir çalışmayı hayata geçiren Eyüp Belediyesi'ne teşekkür etti.