Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Şehir ve Medeniyet Okulu’nda 1. Hafta Tamamlandı

Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu; tamamlanan başvuru, değerlendirmeler ve hazırlıklar sonucunda 14 Kasım Pazartesi günü başladı

Her atölyenin uzman danışmanı eşliğinde bir araya gelen Şehir ve Medeniyet Okulu katılımcıları haftanın bir günü için planlanan atölye toplantılarından ilkini gerçekleştirmiş olmakla birlikte 16 Kasım Çarşamba günü gerçekleşen ve Dr. Savaş Barkçin’in İslam Geleneğinde Sanat ve Estetik temalı seminerine ortak şekilde katılım gösterdiler.

 

14 Kasım Pazartesi günü Genç Akademi Eğitim Koordinatörü Ali Özcan’ın danışmanlığında toplanan Şehrin Geleceği Atölyesi, Genç Akademi’nin merkezinde atölye üyeleri ile birlikte toplandı. Müteakip günlerde Salı günü İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Fatih Terzi danışmanlığında Şehir Planlama Atölyesi, Perşembe günü Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yard.Doç.Dr. Onur Şimşek danışmanlığında Kentsel Tasarım Atölyesi ve Cuma günü ise Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Erbay Arıkboğa danışmanlığında Yerel Yönetim Atölyesi ilk toplantılarını gerçekleştirdiler.

 

Gerçekleşen ilk toplantılarda danışman ve atölye öğrencileri tanışarak atölyenin amaçları üzerine konuşmalar gerçekleştirmişken geri kalan zamanda atölye danışmanı tarafından gelecek süreçte izlenecek metot üzerinde duruldu. İlk toplantı olması sebebiyle okumalar ve dersler başlamamışken Şehir ve Medeniyet Okulu öğrencileri beklentilerini dile getirdiler.

 

Haftada bir gün atölye buluşmaları, diğer günde de ortak seminerlere katılımın zaruri olduğu Şehir ve Medeniyet Okulu yerel yönetim ve ilişkin bölümlerde nitelikli stratejik düşüncenin ve hareket kabiliyetinin oluşmasını sağlamak için tasarlanmışken öğrencilerin 1 dönem boyunca çeşitli okuma, yazım, saha araştırmaları ve proje geliştirmeleri ile programı tamamlamaları bekleniyor.