Eyüp Belediyesi Genç Akademi

“Yazar Okumaları” serisinin bu haftaki konuğu Prof. Dr. İHSAN FAZLIOĞLU

“Yazar Okumaları” serisinin bu haftaki konuğu Prof. Dr. İHSAN FAZLIOĞLU 'EDEPLİ İSYAN EDECEK BİREYLER YETİŞTİRMELİYİZ'

   Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından Kara Süleyman Tekkesi’nde düzenlenen, eğitmenliğini Semra Bilici’nin yürüttüğü  “Yazar Okumaları” programına bu hafta Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu konuk oldu.

 

    Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleşen seminerde,   insanın aile, topluluk ve kişilik olmak üzere üç tabakadan oluştuğunu dile getirdi. İnsanlaşmanın başlangıcını iyi bir aileye bağlayan Fazlıoğlu, bir âlimin oğlunun âlim olmasının normal olduğunu, zalimin oğlunun âlim olması kâr iken, âlimin oğlunun zalim olmasını zarar olarak değerlendirdi.  

 

   Topluluğa geçişte “ben”in eğitimi ve öğretiminin önemli olduğunu ifade eden Fazlıoğlu, kimliğin “ben”den biz”e geçilerek oluştuğunu, “ben ve topluluk” kavramlarının çıkar ve menfaat üzere çalıştığını, aksine “biz” olmanın fedakârlık gerektirdiğini dile getirdi. Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, aynı anlam ve değer dünyasına sahip toplulukların millet olarak tanımlandığına değinerek, “biz” olmanın hiç kolay olmadığını ve binlerce topluluk olmasına rağmen “toplumların” azınlıkta olduğunu ifade etti. Zat, kendilik-ferdilik ve küçük “o” olmak kavramlarına değinen Fazlıoğlu, “Bu üç tabaka eş zamanlı oluşur fakat zat, fizyolojik fonksiyonlar itibari ile en son gerçekleşir. İşte bu aşamada kişi “ben” ve “biz” olmaktan çıkıp “o” olur. “O” olmadan sorumlu olunamaz ve “o” olmak, insan olmanın temelidir” dedi.  

 

   İbn Arabi’ye göre, peygamberin en önemli sıfatının “ferdiyet” olduğunu dile getiren Fazlıoğlu, bu sebeple küçük “o” olmanın çok önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, insan için var olan üç makama değinerek bunların, nübüvvet (vehbi), şehadet (nasip), ilim (gayret) olduğunu ifade ettikten sonra hayatın her anını bilinçli yaşayacak kişinin, ferdiyetini oluşturmuş birey olduğunu söyledi. Fazlıoğlu, “Aklı çok dindarlaştırmayın. Allah, “Allah ile sizi kandırmayın” diyor. Bizler dik duracak, fikrini beyan edecek edepli isyan edecek bireyler yetiştirmeliyiz. Hayatı her daim pusuda, gergin ve ayık yaşamak hiçte kolay değildir. Fakat hakiki müminler işte böyle yaşarlar” dedi. 

 

Semra Bilici eğitmenliğinde gerçekleşen Yazar Okumaları programı 1 yıla yakın bir süre boyunca çeşitli yazar ve kitaplarının analizi üzerinden gerçekleşti. Gelecek dönem devam etmesi planlanan Yazar Okumaları programında birçok yazar ve kitap analiz edilmişken katılımcıların istikararlı katılım ve alakası ile sürdü.