Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Eyüp'te Gerçek Hayat Fakültesi
 
Remzi Aydın"Eğer güneşe akıllıca bakmazsak, karanlık içinde kalırız”  diyerek bilgiden haberdar olmanın ona bilinçsiz şekilde tabi olmaktan daha dikkate değer olduğunu ifade etmeye çalışan John Milton aynı zamanda asıl muteber olanın öğrenme çabası olduğunu iddia ediyor. İnsanlığın büyük serüvenini incelediğimizde asıl ilerlemenin nihayetinde güneşin insanın cildine ilk teması neticesinde değil güneşin ilmine ilk münasebet sonucu başladığını rahatça görebiliyoruz. Zira biz keşfetmesek kıtalar varlığını sürdürüyor ve biz formülleştirmesek de prensipleriyle istikrarlı şekilde varlığını sürdüren yerçekimi kanunu bilinmeye başlandığı andan itibaren ortak mirasın taşlarından biri ola geldiler. 
 
Dile geldiği ilk günden itibaren ortak bir değer oluşu Aristo'dan Farabi'ye, İbn-i Sina'dan El Cezeri'ye, Ali Bin Abbas'dan, Marconi'ye, Einstein'a, Bohr'a ve onların sayısız takipçilerine kadar insanlığa değer kazandıran, söz konusu değer ile insanın varoluşsal gerekçelerinin yerine gelmesini sağlayan ilim bugün çok daha yoğun bir gündem ile hayatımızın içindeki önemini sürdürüyor. İstanbul'un tarihi ve kültürel mirasına ev sahipliği yapan Eyüp'te genç araştırmacıların tam da bu tecrübe ışığında Genç Akademi A noktasında B noktasına bizi götürecek makul vasıtanın tespitini, mevcut ise sorunların çözümlerini, ihtiyaç duyuluyorsa konular üzerinde geliştirmelerin yapılacağı bir merkez olarak kurgulanırken üyeleri için büyük bir fırsat sunuyor. 
 
Üyelerinin bizzat katılımları, yönlendirmeleri veya tercihleri doğrultusunda etkinliklerini gerçekleştirecek olan Genç Akademi her bir araştırmacı için özerk bir fakülte teşkil ediyor. Kara Süleyman Tekkesi'nde kütüphanesi, konferans salonu, derslikleri, kitap okuma, sohbet ve toplantı salonları ile Genç Akademi gerek kişisel gerekse sinerji içerisinde grup çalışmalarının en uygun şekilde gerçekleşeceği bir araştırma merkezi olarak farklı alanlarda ve çeşitli modüllerde çalışmalarını sürdürüyor.
 
Akademik bir yöntem ile bilimsel çalışmaların aynı zamanda sosyal ve kültürel aktiviteler ile destekleneceği Genç Akademi'de sertifika programları, paneller, seminerler, çalıştaylar, raporlama, internet ve gerçek zamanlı tarama, bilimsel oturumlar ve matbu ya da internet üzerinden yayınların yanında geziler, sergiler ve kamp programları da Akademi üyeleri etkinlik modellerini oluşturacak.
 
İlmin; tarihi, günümüzü ve geleceğimizi aydınlatmada elimizde tuttuğumuz fener olduğu şuuruyla gerek Uluğ Bey'in: "İlmin hükümran olduğu bir ülkenin ferd olmayı hükümdar olmaya tercih ederim" nasihati, gerekse de Yunus'un: "İlim, kendini bilmektedir" teşvikinde kendimize araştırmadan geçen bir istikamet tayin ediyoruz.
 
Genç Arkadaşlar! Bilen ile bilmeyen bir değil, ve bugün artık ilim bize ulaşılamayacak kadar uzak değil!
 
 
Remzi AYDIN - Eyüp Belediye Başkanı
 
Genç Akademi Logo